Newsletter

Dołącz do nas na:
facebook  YouTube  Twitter

Komentarze Norden Centrum

Nr 3(8)/2016 (2016.12.06.)
Kraje bałtyckie: zmiany wewnętrzne i niezmienne obawy o bezpieczeństwo
(Kazimierz Popławski)

Rok 2016 upłynął w krajach bałtyckich pod znakiem zmian wewnętrznych: we wszystkich trzech krajach powstały nowe rządy, a w Estonii zmieniła się także głowa państwa. To co pozostało niezmienne to poczucie zagrożenia i chłodne relacje z Rosją.

pdf iconPełny tekst - PDF

Nr 2(7)/2016 (2016.04.21.)
„Nieludzkie traktowanie” Andersa Behringa Breivika
(Monika Sokół-Rudowska)

Wielokrotny morderca i terrorysta, Anders Behring Breivik, sprawił, że 20 kwietnia 2016 r. oczy niemal całego świata znów zwróciły się na Norwegię i na norweski wymiar sprawiedliwości. Tego dnia został odczytany wyrok w sprawie Breivika przeciwko norweskiemu rządowi.

pdf iconPełny tekst - PDF

Nr 1(6)/2016 (2016.01.13.)
Czego zabrakło w “We Are Sthlm”? Szwedzki imigracyjny dysonans poznawczy
(Wojciech Lieder)

Wydarzenia mające miejsce w Austrii, Szwajcarii, Finlandii i przede wszystkim w Niemczech w noc sylwestrową wprawiły w osłupienie społeczeństwa niejednego kraju. Molestowanie seksualne na tak ogromną skalę jest nowym i bardzo niebezpiecznym zjawiskiem w Europie. Oliwy do ognia dodała jeszcze niemiecka policja, która tuszując na polecenie władz serię ataków wywołała prawdziwą wściekłość Niemców. Utrzymanie w tajemnicy przed opinią publiczną wydarzeń w Niemczech trwało jedynie kilka dni. Kilka miesięcy natomiast tuszowali istnienie swojego ""trupa w szafie"" Szwedzi.

pdf iconPełny tekst - PDF

Nr 5/2015 (2015.12.29.)
Marynarka wojenna Szwecji – potęga czy bezsilność?
(Wojciech Lieder)

W dobie niepokojów europejskich, wywołanych agresywną postawą Rosji, coraz więcej państw zmuszonych jest ponownie stawić czoła brutalnej rzeczywistości, zmierzyć siły na zamiary i niejednokrotnie rozważyć nowe strategie obronne. Jak prezentuje się dziś Marynarka Wojenna Królestwa Szwecji? Do czego jest zdolna, a na jakim polu bezradna?

pdf iconPełny tekst - PDF

Nr 4/2015 (2015.11.30.)
Stanowisko krajów nordyckich przed COP21 w Paryżu
(Marcin Fronia)

Rozpoczynający się właśnie i zaplanowany do 11 grudnia Szczyt COP21 (Konferencja Klimatyczna ONZ) w Paryżu będzie decydującym momentem dla dalszego kierunku międzynarodowej polityki klimatycznej.
Celem negocjacji podczas tegorocznego szczytu jest uzgodnienie nowej, globalnej umowy na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Wiele zależy od tego, jak ambitnie zostaną sformułowane cele, m.in. dotyczące ograniczenia wzrostu temperatur na świecie i jak ostatecznie zachowają się główni emitenci (USA, Chiny, Indie), którzy póki co deklarują swój udział we wspólnych wysiłkach.

pdf iconPełny tekst - PDF

Nr 3/2015 (2015.11.24.)
Dania: coraz gorętsza atmosfera przed referendum
(Wojciech Lieder)

Na 3 grudnia br. zaplanowano referendum, w którym Duńczycy wypowiedzą się na temat wyłączenia ich kraju spod reguł Unii Europejskiej dotyczących wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Do tej pory, w wyniku referendum z 1992 r. i wynegocjowania stosowania metody opt-out w stosunku do tej polityki unijnej, ten skandynawski kraj jako jedyny wewnątrz UE w tym wymiarze nie współpracuje w pełnym zakresie z innymi państwami członkowskimi.

pdf iconPełny tekst - PDF

Nr 2/2015 (2015.11.06.)
Napływ imigrantów do Skandynawii – polityczne implikacje
(Wojciech Lieder)

Opinia na temat imigracji staje się w państwach skandynawskich nie tylko punktem wyjścia dla zgody na przyjęcie kolejnych tysięcy imigrantów, lecz również polaryzuje scenę polityczną i społeczeństwa krajów skandynawskich. Utożsamiają one często stosunek do imigracji jako wyznacznik dalszego istnienia lub rozmontowywania modeli państw opiekuńczych.
Jakie zatem podejście dominuje obecnie na scenie politycznej Danii, Norwegii i Szwecji?

pdf iconPełny tekst - PDF

Nr 1/2015 (2015.10.27.)
Nordyckie dzienniki o wyborach parlamentarnych w Polsce
(Wojciech Lieder)

Dzienniki krajów nordyckich, w których od dziesiątek lat w życiu politycznym, gospodarczym i społecznym prym wiodą silne partie lewicowe, komentują wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce. Nie brakuje również bardzo zdecydowanych opinii.

pdf iconPełny tekst - PDF