Komentarze Norden Centrum

Nr 2(11)/2019 (2019.06.13) Estonia – nowy rząd Jüriego Ratasa (Kazimierz Popławski)

Marcowe wybory w Estonii dały zwycięstwo centroprawicowej Partii Reform. Pomimo wysokiego wyniku, w przebiegu dwutorowych negocjacji koalicyjnych partia została w opozycji, a rząd utworzyły: Partia Centrum, Estońska Konserwatywna Partia Ludowa oraz Ojczyzna.
pdf iconPełny tekst – PDF

Nr 1(10)/2019 (2019.05.29) Dynamit duńskiej kampanii wyborczej (Aleksandra Fedorska)

Premier Danii Lars Lokke Rasmussen ogłosił niedawno datę nowych wyborów parlamentarnych. Odbędą się one 5 czerwca 2019 r. Przy tej okazji premier L. Rasmussen nie omieszkał kolejny raz potępiać publiczne wystąpienia Rasmusa Paludana, lidera uważanej za skrajnie prawicową partii Stram Kurs charyzmatycznego lidera Ramsusa Paludana. Czy pomimo tego Stram Kurs nie stanie się języczkiem u wagi wpodczas konstrukcji przyszłego duńskiego rządu?
pdf iconPełny tekst – PDF

Nr 1(9)/2017 (2017.04.19) Podwójne obywatelstwo – partia rządząca dostrzegła potrzebę zmiany (Monika Sokół-Rudowska)

Rządząca Norwegią partia Hoyre na swoim zjeździe krajowym wyraziła poparcie dla koncepcji podwójnego obywatelstwa. Dla Polaków mieszkających w Norwegii sprawa podwójnego obywatelstwa ma niezwykle istotne znaczenie. Gdyby polscy migranci mieli możliwość zachowania polskiego obywatelstwa, przy jednoczesnym prawie do wnioskowania o obywatelstwo norweskie, wielu z nich zapewne zdecydowałoby się na ten krok.
pdf iconPełny tekst – PDF

Nr 3(8)/2016 (2016.12.06) Kraje bałtyckie: zmiany wewnętrzne i niezmienne obawy o bezpieczeństwo (Kazimierz Popławski)

Rok 2016 upłynął w krajach bałtyckich pod znakiem zmian wewnętrznych: we wszystkich trzech krajach powstały nowe rządy, a w Estonii zmieniła się także głowa państwa. To co pozostało niezmienne to poczucie zagrożenia i chłodne relacje z Rosją.
pdf iconPełny tekst – PDF

Nr 2(7)/2016 (2016.04.21) Nieludzkie traktowanie Andersa Behringa Breivika (Monika Sokół-Rudowska)

Wielokrotny morderca i terrorysta, Anders Behring Breivik, sprawił, że 20 kwietnia 2016 r. oczy niemal całego świata znów zwróciły si ę na Norwegii i na norweski wymiar sprawiedliwości. Tego dnia zosta?odczytany wyrok w sprawie Breivika przeciwko norweskiemu rządowi.
pdf iconPełny tekst – PDF

Nr 1(6)/2016 (2016.01.13) Czego zabrakło w 'We Are Sthlm’? Szwedzki imigracyjny dysonans poznawczy (Wojciech Lieder)

Wydarzenia mające miejsce w Austrii, Szwajcarii, Finlandii i przede wszystkim w Niemczech w noc sylwestrową wprawiły w osłupienie społeczeństwa niejednego kraju. Molestowanie seksualne na tak ogromną skalę jest nowym i bardzo niebezpiecznym zjawiskiem w Europie. Oliwy do ognia dodała jeszcze niemiecka policja, która tuszując na polecenie władz serię ataków wywołała prawdziwie wściekłość Niemców. Utrzymanie w tajemnicy przed opinią publiczną wydarzeń w Niemczech trwało jedynie kilka dni. Kilka miesięcy natomiast tuszowali istnienie swojego „trupa w szafie” Szwedzi.
pdf iconPełny tekst – PDF

Nr 5/2015 (2015.12.29) Marynarka wojenna Szwecji – potęga czy bezsilność? (Wojciech Lieder)

W dobie niepokojów europejskich, wywołanych agresywną postawą Rosji, coraz więcej państw zmuszonych jest ponownie stawić czoła brutalnej rzeczywistości, zmierzyć siły na zamiary i niejednokrotnie rozważyć nowe strategie obronne. Jak prezentuje się dziś Marynarka Wojenna Królestwa Szwecji? Do czego jest zdolna, a na jakim polu bezradna?
pdf iconPełny tekst – PDF

Nr 4/2015 (2015.11.30) Stanowisko krajów nordyckich przed COP21 w Paryżu (Marcin Fronia)

Rozpoczynający się właśie i zaplanowany do 11 grudnia Szczyt COP21 (Konferencja Klimatyczna ONZ) w Paryżu będzie decydującym momentem dla dalszego kierunku międzynarodowej polityki klimatycznej.
Celem negocjacji podczas tegorocznego szczytu jest uzgodnienie nowej, globalnej umowy na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Wiele zależyć od tego, jak ambitnie zostaną sformułowane cele, m.in. dotyczące ograniczenia wzrostu temperatur na świecie i jak ostatecznie zachowają się gówwni emitenci (USA, Chiny, Indie), którzy póki co deklarują swój udział we wspólnych wysiłkach.
pdf iconPełny tekst – PDF

Nr 3/2015 (2015.11.24) Dania: coraz gorętsza atmosfera przed referendum (Wojciech Lieder)

Na 3 grudnia br. zaplanowano referendum, w którym Duńczycy wypowiedzą się na temat wyłączenia ich kraju spod reguł Unii Europejskiej dotyczących wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Do tej pory, w wyniku referendum z 1992 r. i wynegocjowania stosowania metody opt-out w stosunku do tej polityki unijnej, ten skandynawski kraj jako jedyny wewnątrz UE w tym wymiarze nie współpracuje w pełnym zakresie z innymi państwami członkowskimi.
pdf iconPełny tekst – PDF

Nr 2/2015 (2015.11.06) Napływ imigrantów do Skandynawii – polityczne implikacje (Wojciech Lieder)

Opinia na temat imigracji staje się w państwach skandynawskich nie tylko punktem wyjśia dla zgody na przyjęcie kolejnych tysięcy imigrantów, lecz również polaryzuje scenę polityczną i społeczeństwa krajów skandynawskich. Utożsamiają one często stosunek do imigracji jako wyznacznik dalszego istnienia lub rozmontowywania modeli państw opiekuńczych.
Jakie zatem podejśie dominuje obecnie na scenie politycznej Danii, Norwegii i Szwecji?
pdf iconPełny tekst – PDF

Nr 1/2015 (2015.10.27) Nordyckie dzienniki o wyborach parlamentarnych w Polsce (Wojciech Lieder)

Dzienniki krajów nordyckich, w których od dziesiątek lat w życiu politycznym, gospodarczym i społecznym prym wiodą silne partie lewicowe, komentują wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce. Nie brakuje również bardzo zdecydowanych opinii.
pdf iconPełny tekst – PDF